tel. 720-772-864

Czy duże legowisko będzie odpowiednie dla małych psów?Dobranie odpowiedniego rozmiaru legowiska dla psa to nie lada wyzwanie, które spędza sen z powiek właścicielom czworonogów. Z jednej strony, pies na posłaniu musi czuć się komfortowo i mieć możliwość swobodnego wyprostowania wszystkich łap. Z drugiej, legowisko powinno być przytulne i musi zapewniać psu poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Oczywiste jest, że dla dużego psa nie kupimy małego posłania. Co jednak w odwrotnej sytuacji? Czy warto kupować dla szczeniaka duże legowisko na zapas?

 

Jak odpowiednio dobrać rozmiar legowiska dla psa?


Przed wycieczką do sklepu z akcesoriami dla zwierząt lub dokonaniu zakupów przez internet, należy przygotować miarkę i wybrać dogodny moment na pomiar. Najlepiej zmierzyć naszego pupila w trakcie odpoczynku, bo przecież właśnie do tego celu służyć będzie legowisko. Pies powinien leżeć na boku. Pupila można również zmierzyć w pozycji siedzącej. Długość pupila mierzymy od głowy do podstawy ogona, a następnie do wyniku dodajemy 20 centymetrów zapasu. Otrzymany wynik należy skonfrontować z długością posłania. 

Wybierając rozmiar legowiska dla psa, nie można przy tym zapominać o… zdrowym rozsądku. Obok sztywnych reguł i wyliczeń, niemniej ważne są nawyki psa i jego jednostkowe upodobania. Każdy pies jest inny, nie ma co do tego wątpliwości. Jedne śpią zwinięte w kłębek, niektóre wyciągają wszystkie łapy, a jeszcze inne niecierpliwie przewracają się z boku na bok. Wszystkie przyzwyczajenia trzeba wziąć pod uwagę!

 

Małe legowisko – mały pies, duże legowisko…?


Legowiska dla psów występują zasadniczo w trzech grupach rozmiarowych. Najmniejsze z nich o rozmiarze S odpowiadają średnim wymiarom zewnętrznym 70 × 50 cm, z czego pierwsza wartość to długość, a druga szerokość legowiska. Legowiska w rozmiarze M to wymiary zewnętrzne oscylujące w granicach 90 × 70 cm. Wysokość boków dla obu tych rozmiarów wynosi około 20 cm. Duże legowiska dla psów dostępne są w rozmiarze L, zawierającym się  w przedziale 110 × 90 cm. Najmniejsze legowiska przeznaczone są dla niewielkich ras psów. Zaliczamy do nich między innymi Maltańczyki czy Chihuahua. W nieco większych legowiskach wygodnie będzie Buldogom Francuskim, Pudlom, Shiz Tzu, Mopsom, Spanielom, Beaglom, Bokserom czy Jamnikom. Największe posłania są zarezerwowane dla takich ras jak Owczarek Niemiecki, Dalmatyńczyk, Labrador czy Husky. 

Problem pojawia się jednak w odniesieniu do szczeniaków tych ras psów, które w okresie dorosłym przybierają duże wymiary. Ich właściciele często zadają sobie pytanie, czy jest sens inwestować w małe posłanie dla szczeniaka, żeby po jakimś czasie być zmuszonym do jego wymiany? Może lepszym rozwiązaniem jest od razu kupno większego legowiska? Czy duże legowiska dla psów sprawdzą się w przypadku małych psów lub szczeniaków? Postaramy się prosto odpowiedzieć na to pytanie.

Psie legowisko to nie tylko miejsce odpoczynku i snu, ale również obszar tworzący swoisty azyl dla naszego pupila. Oznacza to, że zwierze musi się w nim czuć nie tylko wygodnie, ale także bezpiecznie, ponieważ równie ważny, jak komfort fizyczny jest też komfort psychiczny. Właściciele, którym zależy na oszczędnościach i chcieliby dla małego szczeniaka od razu kupić duże legowisko – mogą poczuć się rozczarowani. W tym przypadku kupowanie przedmiotów z myślą o przyszłości nie działa. Legowisko dla psa powinno rosnąć razem z czworonogiem. Zbyt duże posłanie w porównaniu do rozmiarów zwierzęcia sprawi, że nie będzie ono czuło się w nim pewnie i prawdopodobnie wybierze sobie inne miejsce do spania. Podsumowując – duże legowisko dla psa przeznaczone jest dla dorosłego zwierzaka największych ras. Szczeniaki, bez względu na ich wielkość w dorosłym życiu, powinny otrzymać legowisko dostosowane do ich aktualnych wymiarów.


Wróć do bloga
Go to Top